1. Anasayfa

Karton Kutu Nasıl Ortaya Çıktı?

Karton Kutu Nasıl Ortaya Çıktı?
Karton Kutu Nasıl Ortaya Çıktı?
0

Karton Kutu Nasıl Ortaya Çıktı?

Birçok buluşta olduğu gibi karton kutunun icadı da tesadüfen gerçekleşmiştir. 1870 yılında Amerikalı bir matbaacının, kâğıdı ütülemek yerine kesmesi sonucu kartondan daha sert bir kap yapılabileceği anlaşılmıştır. Günümüzde karton kutular, boyutlarına, kesimlerine ve renklerine göre değişir. Fakat hepsi üç temel parça içerir. Bürüt adı verilen dalgalı kâğıt, çizili adı verilen iki düz kâğıt arasına yerleştirilir. Hepsi birleştiğinde oraya karton kutu çıkar.

Karton Kutu Nasıl Yapılır?

Üretim geri dönüşümle kazandırılmış kâğıtların sarılmasıyla başlar. Kâğıtların genişlikleri üretilecek olan kutunun boyutlarına göre değişir. Kâğıtlar rulo buruşturucu denilen makineye sokulur, makine kâğıtları iki taraflı silindirle sıkıştırır. Ve ardından şok buhara tâbi tutar. Bir diğer silindir ise kâğıdın bürüt tarafına tutkal sürer. Sürülen tutkalın ana bileşenleri su ve nişastadır.

Dalgalar bürüt ve çizgiler arasında karton kutuyu kuvvetlendiren, bir hava yastığı oluşturur. Sertlik katmak için bazı kutularda çifter çizgi oluşturulur. Daha sonra yapıştırılan karton kutular, kesim makinesine alınarak kesim işlemi gerçekleştirilir. Kesici son olarak parmak adı verilen esnek, alüminyum maşalar vasıtasıyla kartonları katmanlara ayırır. İşçiler kartonları baskıya yollamadan önce, kalite testi uygular. Kalite testinden geçen karton kutular, kapakları oluşturulmak üzere kapak makinesine alınır.

Burada kartonların ölçülerine göre kapaklar kesilerek, sünger vasıtasıyla inceltilir. Ardından katlama makinesine alınan kartonlar, işaretlenen çizgiler boyunca bükülür. Büküldükten sonra kutu şeklini alacak kısımlara, soğuk tutkal ya da sıcak tutkal uygulanarak son şekli verilir. Kutu şeklini alan kartonlar boyanmak için bilgisayar destekli boyama makinesinin içine yerleştirilir. Boyama işlemi su bazlı mürekkep kullanılarak yapılır. Boyama işleminin ardından, işçiler tarafından son kez kalite kontrol testi yapılır. Testi geçen karton kutular, kullanıma hazır halde depolara gönderilir.

Karton Kutu Çeşitleri Nelerdir?

Yaygın bir kullanım alanına sahip olan karton kutular, teknolojinin gelişmesiyle çeşitlilik göstermiştir. Karton kutular her boy ve ölçüde bulunabilir. Bunun yanı sıra ihtiyaca yönelik üretildiğinden birçok modeli mevcuttur. Yaygın olarak kullanılan modeller, taşıma kolileri, saklama kolileri, neme karşı dayanıklı koliler, gıdaya özel koliler gibi modeller ile çeşitlenmiştir.

Karton Kutu Kullanımı Sağlıklı mıdır?

Endüstriyel tüm ürünlerde sağlığımızı tehdit eden unsurlar olsa da karton kutu kullanımı ihtiyaca yönelik tasarlandığından sağlık açısından bir riski bulunmamaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir. Gərəkli sahələr * ilə işarələnmişdir